دستگیره رزت
دستگیره

دستگیره رزت

1400/09/09

بعضی از مشتریان براین باورند که دستگیره های رزت مقاومت کمتری نسبت به انواع دیگر دستگیره دارند در صورتی که این یک باور کاملا غلط میباشد زیرا این دستگیره ها با پیچ هایی به نام پیچ فیکس بسته میشوند و این امکان را به صفر می رساند.

دستگیره های رزت را در درب های ضدسرقت استفاده میکنند، این دستگیره ها در دو نوع کلیددار و سوییچی در بازار وجود دارد.

این نوع دستگیره سوییچی از داخل یک سوییچ برای بسته شدن و از بیرون هیچ چیزی ندارد به همین دلیل دارای امنیت بالاتری نیز هست.

جایگاه دستگیره بسته به بلندی درب بین 100 تا 120 سانتی متر متفاوت است.

دستگیره‌ دوتکه برخلاف دستگیره پلاک از دو بخش تشکیل می‌شود و به‌طور کلی، دارای دو مدل است. یک نوع از آن‌ها سوییچ‌دار و یک مدل، کلیدی هستند. در انواع سوییچی، قسمت بیرونی هیچ‌گونه محلی برای بازوبسته‌شدن ندارد اما در قسمت داخلی، یک سوییچ تعبیه شده که جهت باز کردن یا بستن درب به کار می‌رود. در مدل دوم، قالبی قفل‌دار از بیرون و درون وجود دارد که امکان بازوبسته کردن درب را از دو طرف به وجود آورده است.

نحوه نصب دستگیره دو تکه به این بستگی دارد که کدام مدل را انتخاب کرده‌اید‌. نوع سوییچی دستگیره‌ها اغلب برای اتاق‌خواب یا سرویس بهداشتی به کار می‌رود، در حالی که از دستگیره رزت کلیددار برای درب‌های ضدسرقت و ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود

راه‌های نصب دستگیره دوتکه

بسیاری از افراد با دستگیره دوتکه آشنایی ندارند و به همین علت، خرید دستگیره‌های پلاک متداول‌تر است. در حالی که در ساخت دستگیره‌ درب رزت از ظرافت و زیبایی بیشتری بهره می‌گیرند و برای نصب دستگیره درب چوبی عمدتاً از این نوع دستگیره‌ها استفاده می‌کنند. به دلیل عدم آشنایی افراد با این نوع دستگیره‌ها، در ادامه راهنمای نصب دستگیره رزت را بیان می‌کنیم.

قدم اول

در گام ابتدایی نحوه نصب دستگیره دو تکه، باید محل مناسب را برای قرار گرفتن جایگاه دستگیره مشخص کنید. فاصله این جایگاه از قسمت پایین درب به‌طور معمول ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر است. پس از پیدا کردن محل دقیق نصب دستگیره، آن را با نوار چسب علامت بزنید.

 قدم دوم

در گام دوم، باید سایز مقطع را علامت بزنید. باتوجه‌به سایزهای متفاوتی که قفل درها دارند که معمولا بین ۴ تا ۱۰ سانتی‌متر متغیر است، مرکز آکس را بر روی درب مشخص و سپس علامت‌گذاری می‌کنیم. این اندازه باید مطابق با سایز و نوع قفل باشد و بهتر است بدانید سایز قفل‌ها نیز براساس جنس و نوع درب ساخته می‌شود.

 قدم سوم

در گام سوم برای نحوه نصب دستگیره دو تکه باید جای چهارسوی دستگیره یا شافت را مشخص و سپس آن را سوراخ کنید. توجه داشته باشید که سوراخ محل شافت باید به اندازه ۲۰ میلی‌متر باشد.

قدم چهارم

پس از سوراخ کردن محل چهارسو، نوبت به سوراخ محل مشخص‌شده سیلندر به اندازه ۳۰ میلی‌متر می‌رسد. این سوراخ باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان سیلندر را به‌راحتی از آن عبور داد.

 قدم پنجم

در این مرحله از نحوه نصب دستگیره درب اتاق، درب ورودی یا درب سرویس بهداشتی باید محور چهارپهلو را ازمغزی قفل رد کنید؛ به‌طوری که قسمت شیار بیضی‌مانند آن به طرف پایین قرار بگیرد و از قفل عبور داده شود.

گام ششم

پس از رد کردن چهارپهلو از قفل، به مرحله ششم از نحوه نصب دستگیره دو تکه می‌رسید. در این قسمت باید قاب پایین رزت را از چهارطرف سوراخ کنید. این کار برای نصب پیچ‌های رزت انجام می‌شود و پس از سوراخ، باید آن‌ها در چهارجهت شاسی محکم شوند. محکم کردن پیچ‌ها سبب ثابت قرار گرفتن دستگیره خواهند شد.

 گام هفتم

در این بخش از راهنمای نصب دستگیره رزت، باید دستگیره و رزت را نصب کنید. آن‌ها را قسمت چهارپهلو عبور دهید، سپس روی پایه فلزی قرار دهید تا نصب شوند. در این مرحله باید با آچار آلن، پیچ آلن را که در پایین پلاک رزت است، محکم کنید.

منو
ورود / ثبت نام


لطفا ثبت نام کرده و یا وارد حساب کاربری خود شوید